Serwis komputerowy Rzeszów radzi jak dbać o baterię w laptopie

serwis komputerowy Rzeszów - serwiskompa.pl

Na mobilność i funkcjonalność laptopów wpływa nie tylko ich niewielki rozmiar oraz waga, ale również bateria, która umożliwia korzystanie z urządzenia nawet bez dostępu do źródła zasilania. Początkowo akumulator wystarcza na kilka godzin, z czasem jednak jego żywotność zaczyna spadać. Procesu tego nie można całkowicie  zatrzymać, ale można go znacznie opóźnić. Serwis komputerowy Rzeszów przygotował krótki poradnik na ten temat.

Dbaj o odpowiedni poziom naładowania baterii

Każda bateria ma określoną ilość cykli ładowania, dlatego z czasem traci swoje właściwości. Bardzo złym nawykiem jest czekanie do momentu, kiedy wyświetli się komunikat o niskim poziomie energii. Może to znacznie skrócić żywotność akumulatora. Serwis komputerowy Rzeszów rekomenduje, aby podłączać ładowarkę, gdy poziom naładowania spadnie do około 50%. Liczba ta może wydawać się zbyt wysoka, ale testy  pokazują, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie.

Co za dużo, to… niszczy baterię

Znaczenie ma nie tylko dolna, ale również górna granica naładowania baterii.  Jak się bowiem okazuje, najlepiej ładować ją nie do 100, a do 90%. Jest to co prawda zalecenie sprzeczne z ogólnie przyjętą opinią, według której każdą baterię należy sformatować poprzez kilkukrotne rozładowanie i naładowanie jej od 0 do 100%. Nowe, popularne ogniwa litowo-jonowe działają jednak na zupełnie innych zasadach.

Serwis komputerowy Rzeszów: pamiętaj o odłączaniu ładowarki!

Często spotykanym błędem jest korzystanie z laptopa na takich samych zasadach, jak podczas pracy na komputerze stacjonarnym. Wielu użytkowników podpina go do ładowarki i nie odłącza zasilania nawet po całkowitym naładowaniu baterii. Przeładowywany akumulator przechodzi wówczas w tzw. tryb bateryjny. W czasie jego trwania, ogniwo nie jest ciągle naładowane w 100%. Poziom energii spada o kilka procent, po czym od razu zostaje uzupełniony. W konsekwencji powstaje ogromna ilość mikrocykli, które znacznie skracają żywotność baterii.

Jeśli nie zamierzasz odłączać laptopa od źródła zasilania, możesz wyciągnąć baterię z laptopa. Serwis komputerowy Rzeszów zaznacza jednak, że nie we wszystkich urządzeniach jest taka możliwość (np. w przypadku ogniw zintegrowanych). Należy również odpowiednio zabezpieczyć zdemontowaną baterię (tzn. przechowywać w suchym miejscu w temperaturze pokojowej). Przed wyciągnięciem powinieneś również naładować ją co najmniej do poziomu 75%.

Zmniejsz zużycie energii

Im rzadziej będziesz ładować baterię, tym mniejsza będzie liczba cykli jej ładowania. Warto więc zadbać o to, by opóźnić konieczność uzupełniania energii. W tym celu możesz m.in.:

– zmniejszyć jasność ekranu,

– zmniejszyć ilość automatycznie uruchamianych programów (włączaj je dopiero wtedy, kiedy z nich korzystasz),

–  uruchomić tryb oszczędzania energii,

– odłączyć nieużywane urządzenia (adapter Bluetooth, dyski zewnętrzne, słuchawki, głośniki itd. – wszystko to zwiększa zużycie energii),

Nie przegrzewaj laptopa

Wysoka temperatura pracy ma bardzo negatywny wpływ na żywotność baterii. Staraj się nie korzystać z laptopa na miękkim podłożu tj. pościel czy nawet własne kolana. Łatwo wtedy o zatkanie otworów wentylacyjnych. Warto też rozważyć zakup podkładki chłodzącej.

Serwis laptopów przypomina również, że dla utrzymania optymalnej temperatury konieczne jest regularne czyszczenie komputera Rzeszów. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule „Samodzielne czyszczenie laptopa Rzeszów – o czym należy pamiętać?”.

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message