Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.
Naprawa komputera

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

Laptop do domu – co warto wiedzieć?

Specjalista po usłyszeniu pytania, często odpowiada: „to zależy”. Tak samo jest w przypadku wyboru laptopa do użytku domowego. A zależy to od tego, co właściwie będziemy na nim robić, jakie znajdzie u nas zastosowanie. Inaczej rzecz wygląda, jeśli lubisz oglądać serial na popularnym serwisie streamingowym albo przeglądać media społecznościowe, a jeszcze inaczej jeśli grasz w zaawansowane gry komputerowe lub prowadzisz w domu własne biuro projektowe. Kwestii laptopa do pracy przyjrzeliśmy się jednak w innym artykule.

Laptop do domu – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Skup się na poniższych parametrach idealnego laptopa do domu, a z pewnością wybierzesz dobrze:

  • Sercem laptopa jest procesor i to jemu warto przyjrzeć się najpierw. Generalnie im więcej rdzeni tym lepiej. Do wyboru jest najczęściej procesor, posiadający cztery, sześć lub osiem rdzeni. Warto jednak dodać, że ośmiordzeniowy procesor to już raczej standard. Zwróć uwagę również na taktowanie (moc obliczeniowa jest podana w Gigahertzach —  GHz) oraz na producenta i model (której jest generacji). Najczęściej wybieranymi procesorami obecnie są modele dwóch producentów – AMD RYZEN i Intel Core. Seria i generacja – im wyższe tym lepiej. Przykład oznaczenia procesora to: Intel Core i5-1135G7 (Intel Core – nazwa producenta, i5 – seria, 11 – generacja).
  • RAM – pamięć operacyjna to również kluczowy element działania laptopa, ponieważ od niej także zależy szybkość, płynność działania i wydajność naszego laptopa. O ile do prostszych zdań wystarczy 8 GB, o tyle do grania w zaawansowane gry należy wybrać 16 lub 32 GB RAM.
  • Kolejnym bardzo istotnym elementem jest szybki dysk HDD lub SSD, jednak to ten drugi jest teraz bardziej popularny. Tutaj również jest zasada, że im więcej, tym lepiej – 512 GB wolnej przestrzeni dyskowej to najczęściej spotykana wartość proponowana przez producenta.
  • Przekątna ekranu – wyrażona w calach (1 cal – około 2,5 cm). Do użytku domowego możemy wybrać większy ekran np. 15,6 – 17,3 cali. Nie będziemy go raczej często przenosić, więc nie musi być kompaktowy. Poza tym filmy i seriale lepiej oglądać na większym ekranie.

Inne parametry, które warto wziąć pod uwagę, wybierając laptop do korzystania w domowym zaciszu to: system operacyjny Windows (sprawdź, czy posiada najnowszą wersję np. Windows 11 Home), grafika (ma duże znaczenie w przypadku grania w gry, edycji plików video itd.), a także czy ekran jest matowy (lepsza opcja) czy błyszczący (nie sprawdza się podczas intensywnego światła dziennego padającego na ekran, nie widać wówczas co na nim jest).

Serwis Kompa – doradzamy, naprawiamy

Serwis komputerowy w Rzeszowie Serwis Kompa to miejsce pracy komputerowych pasjonatów. Wytarliśmy już niejedną myszkę i klawiaturę w poszukiwaniu dla naszych Klientów wymarzonego sprzętu. Jeśli czegoś nie mamy — zamawiamy, jeśli czegoś nie wiecie — doradzamy, gdy psuje się laptop lub komputer — naprawiamy. Zadzwoń i opowiedz nam, co się stało, a z pewnością znajdziemy rozwiązanie.

Share:

More Posts

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

jak wymienić dysk w laptopie

Jak wymienić dysk w laptopie?

O ile procesor można nazwać mózgiem komputera lub laptopa, o tyle dysk jest jego pamięcią. Nic więc dziwnego, że właśnie temu akcesorium poświęca się wiele zainteresowania.

Send Us A Message