Jak wymienić dysk w laptopie?

O ile procesor można nazwać mózgiem komputera lub laptopa, o tyle dysk jest jego pamięcią. Nic więc dziwnego, że właśnie temu akcesorium poświęca się wiele zainteresowania.
jak wymienić dysk w laptopie

O ile procesor można nazwać mózgiem komputera lub laptopa, o tyle dysk jest jego pamięcią. Nic więc dziwnego, że właśnie temu akcesorium poświęca się wiele zainteresowania. Jest ono niezwykle istotne dla bezpieczeństwa przechowywania plików, także tych najważniejszych dla nas.

Dysk w laptopie – dlaczego jest ważny?

W dobie daleko idącego postępu technologicznego, choć mamy pendrive, kartę SD, dysk przenośny i inne akcesoria do przechowywania naszych plików, nadal z „uginającymi się nogami” myślimy o sytuacji kiedy nasz dysk komputerowy „odmawia posłuszeństwa”. Dlaczego tak się dzieje? Sprawa jest prosta. Boimy się utraty naszych plików a tak właśnie może się stać w sytuacji gdy zawodzi dysk komputera lub laptopa. Co warto wiedzieć i jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Właśnie o tym piszemy poniżej.

Dysk w laptopie – istotne fakty

Nieco starsze pokolenie pamięta montowany do niedawna (czasem do tej pory) w laptopach dysk HDD (Hard Disc Drive). Najczęściej spotykanym dyskiem obecnie w naszych komputerach przenośnych jest jednak dysk SSD (Solid-State Drive). Jaka jest przewaga dysku SSD nad HDD? Zobacz.

Różnice między dyskiem HDD a SSD:

  • Zamiast talerzy pojawia się pamięć NAND Flash, która jest nie tylko szybsza, ale i bardziej wytrzymała na uszkodzenia.
  • Dyski SSD pracują równie wydajnie, niezależnie od temperatury otoczenia.
  • Dyski SSD działają średnio 2,5 razy szybciej od HDD.
  • Szybkość odczytu danych z dysku SSD to co najmniej 500–550 MB/s, a szybkość zapisu – między 400 a 520 MB/s. Droższe dyski SSD potrafią osiągać szybkość nawet na poziomie 3500 MB/s.
  • Słabą stroną tych dysków jest stosunek ich pojemności do wzrostu ceny.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podsumowując: szybkość, wytrzymałość i zastosowanie najnowszej technologii zostały już tutaj wymienione jako zalety dysku SSD. Ponadto warto zauważyć, że sporą zaletą tych dysków jest ich niewielka waga, która w przypadku mniejszej pojemności dysków może wynieść zaledwie 8 gramów. Także to przemawia za tym, że są one najczęściej montowane w lekkich ultrabookach wyższej klasy. Przecież niewielka waga ma dla laptopa szczególnie istotne znaczenie. Najlżejsze laptopy mogą zatem ważyć niewiele ponad 1-1,5 kg.

Samodzielna wymiana dysku

Myślisz o tym, żeby samodzielnie wymienić dysk w laptopie? Odradzamy ten pomysł. Możesz się bowiem bardzo zdziwić. Ze względu na to, że sposób montażu i demontażu dysku różni się znacząco w zależności od producenta i modelu, warto zostawić ten przywilej profesjonalistom.

Zapoznaj się z usługami Serwisu Kompa

Chcesz wymienić dysk HDD na SSD albo zepsuł Ci się dysk w laptopie i chcesz go naprawić lub odzyskać swoje dane? Możesz oczywiście sam próbować rozwiązać problem. Być może któryś kabelek nie łączy i sprawa będzie prosta. Jeszcze prościej jednak będzie udać się do specjalistów z firmy Serwis Kompa którzy całą pracę wykonają za Ciebie. Szczególnie jeśli chodzi o wymianę dysku, która tylko na pierwszy rzut oka wydaje się łatwa i prosta. Szeroka wiedza i długoletnie doświadczenie naszych ekspertów, idące w parze z atrakcyjną ceną usługi sprawią, że już zawsze będziesz do nas powracać. Skontaktuj się z nami już dziś, by zapobiec utracie ważnych danych z laptopa.

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message