Naprawa laptopów Rzeszów – czym różni się od naprawy komputerów stacjonarnych?

naprawa laptopów Rzeszów - serwiskompa.pl

Laptop vs PC – jest to chyba jedno z najczęstszych zestawień na forach i stronach zahaczających o tematykę sprzętu  komputerowego. Duża mobilność, łatwość przemieszczania, oszczędność prądu i wygoda korzystania kontra niższa cena i większa możliwość rozbudowy. W dzisiejszym artykule chcemy skupić się jednak na czymś innym. Zastanawiało Cię kiedyś, czy i jak naprawa laptopów Rzeszów różni się od naprawy komputerów stacjonarnych? Jeśli tak to jesteś w dobrym miejscu.

Naprawa laptopów Rzeszów – o jakich uszkodzeniach mowa?

Analizę różnić pomiędzy naprawą laptopa i komputera stacjonarnego należy rozpocząć od rodzaju reperowanych usterek. Domeną napraw w przypadku laptopów są bowiem uszkodzenia mechaniczne. Jest to konsekwencją mobilności tych urządzeń, która jak widać może być też wadą dla nieostrożnych i lekkomyślnych użytkowników.  Chyba żadnego serwisanta nie dziwi rozbity ekran, mechaniczne uszkodzenia portów czy zalane podzespoły.

W laptopach częściej dochodzi również do przegrzewania. Problem ten dotyczy także komputerów stacjonarnych, ale znacznie rzadziej. Ich budowa umożliwia bowiem wydajniejsze odprowadzanie ciepła. Z reguły ustawione są też na płaskim podłożu, więc nie dochodzi do zatkania otworów wentylacyjnych.

Pozostałe problemy nie różnią się znacznie od siebie. Pisaliśmy o nich m.in. w artykule: „Naprawa komputerów Rzeszów- co psuje się najczęściej?” oraz „Naprawa komputerów Rzeszów – omawiamy najpopularniejsze problemy”.

Trudniejszy dostęp

Kolejną różnicą, jaka każdemu serwisantowi zapewne przychodzi na myśl, jest sposób rozbiórki poszczególnych urządzeń. W przypadku pecetów do wymiany większości podzespołów wystarczy zwykły śrubokręt. Oczywiście zdarzają się trudniejsze przypadki, ale należą one raczej do wyjątków. Z kolei podczas naprawy laptopów sprawa nie zawsze jest taka prosta. Tutaj wyposażenie musi zawierać szczypce, pęsety, zestawy bitów, lutownice, mierniki, oscyloskopy, multimetry, stacje lutownicze, kulki, rozpuszczalniki do kleju itp. Są one potrzebne, aby naprawić ten bądź co bądź delikatny i złożony system. Laptop jest małym poręcznym urządzeniem, a jego funkcje i parametry  są zbliżone do komputerów stacjonarnych, ale ma to swoją cenę.

Delikatne konstrukcje

Ma to związek z koniecznością zmieszczenia wszystkich podzespołów w niewielkiej obudowie. W konsekwencji wiele części jest połączonych lub usytuowanych bardzo blisko siebie. Dlatego też podczas naprawy laptopa Rzeszów należy zachować szczególną ostrożność. W przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia sąsiednich podzespołów (jeśli będzie to dysk, zmiany mogą być nieodwracalne).

Pracownicy serwisu komputerowego mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie, przez co ich klienci nie muszą martwić się niepożądanymi uszkodzeniami podczas naprawy.

Stosunek do naprawy peryferiów

Znaczącą różnicą jest również podejście do naprawy peryferiów. W przypadku laptopa, części tj. touchpad czy niedziałające przyciski na klawiaturze zwykle najpierw próbuje się naprawić (a przynajmniej sprawdzić, czy jest taka możliwość i ile będzie ona kosztować). Na wymianę klienci decydują się zwykle dopiero wówczas, gdy naprawa nie jest możliwa, lub gdy jej cena przewyższałaby koszt zakupu oraz wymiany wadliwych podzespołów. Z kolei w przypadku komputerów stacjonarnych, tendencja ta jest zupełnie odwrotna. Bardzo rzadko zdarza się, że ktoś przychodzi do serwisu komputerowego z zepsutą myszką. W większości jego celem jest zakup nowej –  starą przynosi tylko po to, żeby przekazać ją do elektroodpadów. Wyjątkiem są przede wszystkim  drogie  specjalistyczne części komputerowe Rzeszów.

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message