Jak dbać o baterię w laptopie?

Laptop bez sprawnej baterii staje się bezużyteczny lub uzależniony od zasilacza. W tym drugim przypadku traci jednak swoje szlachetne przeznaczenie komputera przenośnego. Co można z tym zrobić? Jak dbać o baterię? Przeczytajcie.
jak dbać o baterię w laptopie

Któż dzisiaj wyobraża sobie świat bez laptopów? A bez prądu? No właśnie; laptop bez sprawnej baterii staje się bezużyteczny lub uzależniony od zasilacza. W tym drugim przypadku traci jednak swoje szlachetne przeznaczenie komputera przenośnego. Co można z tym zrobić? Jak dbać o baterię? Przeczytajcie.

Jak dbać o baterię w laptopie? Mini poradnik.

Nie tylko filozoficznie, lecz także technicznie rzecz biorąc, wszystko się kiedyś kończy. Nie ominiesz również procesu degeneracji baterii. Możesz go jednak znacznie opóźnić, stosując się do pewnych, wskazówek. Oto garść porad, jak należy postępować z baterią w laptopie.

Nie rozładowuj baterii do zera

W poczet legend możemy zaliczyć, słynne dwie dekady temu, formatowanie baterii przed pierwszym użyciem. Producenci i sprzedawcy gorąco zalecali, by najpierw rozładować ją do zera a następnie naładować do 100 %. Współczesne baterie do laptopa nie tylko nie wymagają już takiego zabiegu, ale praktykowanie go mogłoby im bardzo zaszkodzić. Choć nie został nigdy określony idealny poziom, przy którym należy podłączyć lub odłączyć ładowarkę, to jednak lwia część ekspertów wskazuje tu przedział 50 – 80%. Mowa oczywiście o najpopularniejszym typie baterii, jakim jest bateria litowo-jonowa . Inne typy, choćby bateria litowo-polimerowa, działają na nieco innych zasadach.

Tryb uśpienia – używaj go z głową

Hibernacja jest jedną z najbardziej popularnych i przydatnych metod oszczędzania energii. Jest jednak często nadużywana. Przełączając komputer w stan uśpienia, tak naprawdę dalej bateria jest eksploatowana, tylko w mniejszym zakresie. Zostawiając komputer na długo w hibernacji, nie przyczyniamy się do zwiększenia żywotności baterii. Tak więc, jeśli nie zamierzamy używać laptopa w najbliższych godzinach, po prostu go wyłączajmy. W ten sposób możemy przyczynić się do utrzymania baterii w lepszym stanie.

Oszczędzaj energię

Kolejny sposób to zmniejszenie zużycia energii naszego laptopa. To logiczne, że im mniej energii laptop będzie potrzebował, tym rzadziej będzie wymagał ładowania i tym wolniej będzie zużywać się bateria. Jak więc zmniejszyć zużycie energii?

  • Zmniejsz jasność ekranu – w świetle dziennym nie musi świecić się z maksymalną mocą;
  • Wyłącz podświetlenie klawiszy – gdy nie jest ono potrzebne;
  • Wyłącz moduł Bluetooth – włączaj go tylko w razie potrzeby;
  • Usuń zbędne programy – zmniejszają one wydajność;
  • Ogranicz opcję autostartu programów do minimum.

Odpinaj urządzenia

Pomyśl, czy naprawdę potrzebujesz wszelkich urządzeń zewnętrznych, które są na stałe podłączone do Twojego laptopa? Wiele z nich używasz przecież bardzo rzadko i nie ma potrzeby, by były stale aktywne. Mowa tu przede wszystkim o zewnętrznych dyskach, wentylatorach, lampkach, a nawet tak specyficznych akcesoriach jak: dyfuzory zapachów, odkurzacze do klawiatury, czy elektryczne kubki na kawę. Odłączając część z nich przestaniemy drenować baterię, czym na pewno przyczynimy się do wydłużenia jej sprawności.

Dbaj o temperaturę

Zbyt wysoka temperatura wewnątrz naszego laptopa zdecydowanie uszkadza baterię. O zachowanie odpowiedniej temperatury możemy zadbać np. poprzez chłodzenie laptopa lub przeczyszczenie otworów wentylacyjnych, używając odpowiednich kosmetyków biurowych. Możemy do tego użyć sprężonego powietrza, które odpowiednio ukierunkowane w stronę wylotów wentylacyjnych, na pewno nieco oczyści znajdujący się w środku wentylator. Wyczyśćmy przy okazji samą kratkę wentylacji. Pamiętajmy, że laptop czyścimy gdy jest wyłączony.

Serwis kompa – radzimy i z ofertą przychodzimy

Skorzystaj z naszych porad i oferty Serwisu Kompa. Czekamy na Ciebie w Rzeszowie. Możemy nie tylko doradzić Ci jak czyścić klawiaturę, nie tylko ją dla Ciebie wyczyścić ale również proponujemy zakup sprzętu poleasingowego, który jest jak nowy. Możesz też nabyć nowy sprzęt, który jest dostępny najczęściej na Twoje zamówienie. Odwiedź nas w lokalizacjach: Trzebownisko i Jasionka. Przekonaj się, że warto.

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message