Jak czyścić klawiaturę?

Tak, jak w przypadku innych akcesoriów komputerowych, klawiatura wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak czyścić klawiaturę? Dowiesz się poniżej.
jak czyścić klawiaturę

Klawiatura to nieodłączna część laptopa czy komputera stacjonarnego. Tak jak w przypadku innych akcesoriów komputerowych, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak czyścić klawiaturę? Tego dowiesz się w poniższym wpisie.

Czyszczenie klawiatury –  czy to konieczne?

Istnieje kilka typów klawiatur, jednak niezależnie od tego czy zdecydujemy się na zakup klawiatury mechanicznej, hybrydowej czy  membranowej, każdą z nich trzeba raz na jakiś czas wyczyścić. Osadza się tam przecież brud i osad, a czasami dochodzi do zachlapania lub zalania. Oczywiście nie można tego ignorować – z czasem zgromadzony brud może przecież nie tylko utrudniać działanie klawiatury, lecz także spowalniać ją lub nawet doprowadzić do całkowitego zepsucia. Oczywiście, co jest tematem aktualnym, to istotne także z punktu widzenia higieny i troski o zdrowie – regularne czyszczenie zmniejsza ryzyko rozwoju drobnoustrojów, przenoszonych do naszego organizmu.

Jak czyścić klawiaturę – krok po kroku

W obu poniższych metodach najpierw należy usunąć nakładki na klawisze za pomocą narzędzia np. pęsety czy szczypiec. Można to zrobić chwytając po bokach nakładki i unosząc całość do góry, jednocześnie trzymając klawiaturę, a następnie zdjąć nakładki, które podparte są stabilizatorami, często umieszczonymi przy większych przyciskach jak spacja, shift. Należy wykonywać to ostrożnie, by nie doprowadzić do uszkodzenia.

Skrócone czyszczenie

Przetrzyj zdjęte nakładki ścierką lub chusteczkami do czyszczenia – na górze, ale i po bokach oraz pod spodem. Nie korzystaj z płynów zawierających alkohol, bo możesz wówczas zetrzeć napisy czy uszkodzić gumowe nakładki. Sprawdzi się woda z płynem do naczyń. Następnie przedmuchaj całą klawiaturę wykorzystując kompresor albo sprężone powietrze. Wytrzyj obudowę, a następnie ją osusz. Umieść nakładki na przyciski na swoich miejscach i gotowe. Czynność tę polecamy powtarzać co kilka tygodni, by unikać pełnego czyszczenia.

Pełne czyszczenie

W tej wersji czyszczenia nie musisz przecierać nasadek. Zalecane jest, by włożyć je do wody z płynem do naczyń, by usunięcie brudu było łatwiejsze. Zostaw nakładki w tym położeniu na około godzinę, a następnie wysusz je ręcznikami kuchennymi bądź delikatnym nawiewem suszarki (lekko ciepłym). Zalaną klawiaturę polecamy zdemontować – najczęściej wystarczy odkręcić kilka śrub pod spodem. Rozłóż elementy, rozdziel płytkę drukowaną od matrycy i oczyść poszczególne elementy, a następnie wysusz całość. Pozostaw wyczyszczone elementy na kilka godzin do wyschnięcia (najlepiej na noc), a dopiero kolejnego dnia złóż je. Zacznij od skręcenia obudowy, a dopiero później powkładaj dokładnie osuszone nakładki. Na koniec potraktuj wszystko skompresowanym powietrzem i upewnij się, że każdy z przycisków jest na miejscu.

Postaw na Serwis Kompa

Oczywiście, możesz wyczyścić klawiaturę na własną rękę. Możesz też wykonać osobiście inne czynności związane z obsługą i serwisowaniem komputera. Przecież „dla chcącego nic trudnego”. Jeśli jednak nie masz 100% pewności, warto zaufać profesjonalistom z Serwisu Kompa, by mieć gwarancję, że czynności te zostaną zrealizowane odpowiednio i bez szkody dla sprzętu. Jeśli chcesz skorzystać z naszej oferty, zapraszamy do kontaktu.

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message