Dzisiejszy artykuł ma jeden główny cel – usystematyzowanie wiedzy na temat usług informatycznych i outsorcingu IT. Dla przedsiębiorców, którzy nie są zaznajomieni dobrze z tematem będzie to zbiór najważniejszych informacji. Dzięki temu zrozumiesz własne potrzeby i wybierzesz odpowiednie usługi informatyczne dla swojej firmy. Z kolei dla osób, które mają już świadomość co dokładnie kryje się pod pojęciem i wiedzą, jak ważna jest profesjonalna obsługa IT dla firm, będzie to dobra podpowiedź jak wybrać odpowiednią firmę do obsługi IT.
Usługi informatyczne – czyli właściwie co?
Usługi informatyczne to obszerne pojęcie, szczególnie obecnie, kiedy światem rządzą komputery i Internet. W związku z tym, nie ułatwia to sformułowania jednej standardowej definicji. Rozwój i postęp technologiczny sprawia, że ta definicja ciągle się poszerza.
Można powiedzieć, że usługi informatyczne to wszystkie usługi związane ze sprzętem komputerowym, oprogramowaniem, technologią, przetwarzaniem danych i bezpieczeństwem w sieci. Nadal jednak można spotkać się z stereotypem informatyka jako serwisanta sprzętu, a jego usługi są znacznie szersze. Także usługi rozwijają się wraz z postępem technologicznym.
Żeby ustalić czym właściwie są usługi informatyczne, najlepiej będzie posłużyć się kilkoma przykładami. Podanie wszystkich jest niemalże niemożliwe, dlatego wymienimy tylko najczęściej spotykane.
Przykłady usług informatycznych
- Administracja serwerami;
- Projektowanie stron www;
- Pomoc w przypadku różnego rodzaju awarii sprzętu i systemu;
- Pomoc w instalacji i szkolenia z oprogramowania;
- Konserwacja i naprawa sprzętu komputerowego;
- Ochrona danych osobowych;
- Monitoring IT;
- Administracja serwerami;
- Zarządzanie siecią w firmie;
Kiedy warto skorzystać z usług informatycznych?
Na pewno zadałeś sobie to pytanie, kiedy warto skorzystać z takich usług? Odpowiedź jest prosta! Zawsze kiedy jest to potrzebne! W kwestiach np. dotyczących bezpieczeństwa nie warto zwlekać, aż pojawi się konkretny problem czy awaria. Wtedy może być za późno. Dlatego niektóre usługi informatyczne warto wdrożyć już na początku działalności.
Własny informatyk czy outscourcing IT?
Outscorcing IT polega tym, że przekazuje się firmową infrastrukturę IT zewnętrznej firmie. W gruncie rzeczy chodzi o możliwość korzystania z określonych usług informatycznych bez konieczności zatrudniania własnego informatyka. Jednak zatrudnienie informatyka nie przekreśla szans na skorzystanie z outscouringu. Wszak nie ma specjalistów, którzy znają się na wszystkim i mogliby kompleksowo zaopiekować się całym zapleczem informatycznym. Co zatem będzie lepsze? Polecamy oba rozwiązania!
Jak wybrać firmę informatyczną?
Na rynku jest wiele firm oferujących usługi informatyczne na zasadzie outsourcingu. Tak jak to często bywa, wśród nich znajdują się firmy godne polecenia i nie. Wybór tej jednej może stanowić wyzwanie, ale nie znaczy to, że jesteś skazany na porażkę. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na usługi informatyczne.