Basic Input/Output System, czyli popularny BIOS, to system, którego nie dostrzegamy na co dzień, a jest równie ważny jak interfejsowe systemy operacyjne. Zespół serwisu komputerowego w Rzeszowie pomoże przybliżyć kilka faktów, o których mimo wszystko warto pamiętać korzystając z komputera PC lub laptopa.
Czym jest BIOS – specjaliści serwisu komputerowego z Rzeszowa tłumaczą
Jest to podstawowy system wejścia/wyjścia działający z poziomu chipa pamięci ROM, umiejscowionego na płycie głównej. Co to oznacza w praktyce? BIOS jest bezpośrednim łącznikiem pomiędzy głównym systemem operacyjnym i sprzętem zainstalowanym w komputerze lub laptopie. Jego zadaniem jest wykonanie testów podzespołów komputera tuż po jego uruchomieniu. Specjaliści serwisu komputerowego w Rzeszowie zapewniają, że to właśnie BIOS jest pierwszą instancją w wykrywaniu błędów sprzętowych. Informuje o nich sygnałami dźwiękowymi lub wyświetloną wiadomością na ekranie komputera.
BIOS – do czego jeszcze służy?
Kiedy już BIOS poinformuje nas o błędzie popularnym bluescreen’em, kiedy komputer się nie włącza, przegrzewa lub samoistnie wyłącza, kiedy w końcu nęka nas ciągłymi błędami, a sami nie potrafimy sobie z tym poradzić… jedynym wyjściem pozostaje oddać sprzęt do serwisu komputerowego. Pierwsze miejsce, gdzie eksperci od naprawy komputerów w Rzeszowie szukają wad w działaniu sprzętu i podzespołów, to właśnie BIOS. Poruszanie się po tym systemie choć wymaga wprawy i wiedzy, potrafi przynieść odpowiedzi na wiele pytań z zakresu błędów sprzętowych.
Niektóre typy BIOS-ów umożliwiają także ingerencję w podzespoły, jak np. zmianę taktowania procesora czy tzw. jego „podkręcanie”. Jednak takie działania wymagają już sporego doświadczenia, dlatego sugerujemy udać się do serwisu komputerowego w Rzeszowie, zamiast samodzielnie majsterkować przy bardzo czułym i delikatnym sprzęcie.
W BIOS-ie zawarto też podstawowe informacje dotyczące szczegółowej specyfikacji podzespołów komputera lub laptopa, służy także do ustawiania czasu względem zegara atomowego, czy w końcu zarządzania priorytetami urządzeń peryferyjnych podłączonych do magistrali (np. w przypadku kilku dysków twardych).
Czy należy aktualizować BIOS? Specjaliści z serwisu komputerowego w Rzeszowie tłumaczą
Czy zdarzyło się Wam, że po zamontowaniu nowego sprzętu wewnątrz komputera, nie działał on tak, jak powinien? Bardzo prawdopodobne jest, że za nieprawidłową pracę sprzętu odpowiada przestarzała wersja BIOS-u. System ten można jednak aktualizować, co często rozwiązuje problem z nowym podzespołem. Mimo, że czynność ta nie należy do najtrudniejszych, serwis komputerowy w Rzeszowie zawsze będzie odradzać wykonywanie jej samodzielnie przez niedoświadczonego użytkownika. Zalecamy zapoznać się z ofertą naprawy komputerów w Rzeszowie i wizytę u specjalistów, gdzie sprzęt będzie w rękach doświadczonych diagnostów.
Podobnie wygląda sytuacja z nagłym spowolnieniem pracy komputera. W tym przypadku również wersja BIOS-u może być winowajcą takiego stanu rzeczy. Jak każdy z nas widzi, sterowniki sprzętowe pobierane i aktualizowane są na bieżąco z poziomu systemu operacyjnego. Jednak już aktualizacja BIOS-u nie odbywa się zazwyczaj automatycznie. Brak tej kompatybilności może powodować spowolnioną łączność z podzespołami i wolniejszą pracą komputera. Dlatego sprawdzanie zgodności i aktualizowanie systemu wejścia/wyjścia jest istotna i zawsze rekomendowana przez specjalistów serwisu komputerowego w Rzeszowie.