Naprawa komputerów w Rzeszowie — awaria płyty głównej

W przypadku awarii płyty głównej naprawa komputerów w Rzeszowie może polegać na zreperowaniu lub wymianie wadliwego elementu.
naprawa komputerów Rzeszów

Płyta główna jest jednym z najważniejszych podzespołów w komputerze. Umożliwia ona właściwe funkcjonowanie całego systemu i odpowiada za wiele zachodzących procesów. Dlatego też jej awaria często może być bardzo problematyczna. W takiej sytuacji naprawa komputerów Rzeszów może polegać na naprawie lub wymianie wadliwego elementu.

Przyczyny i objawy uszkodzenia płyty głównej

Do najczęstszych przyczyn awarii płyty głównej zaliczamy: zwarcia, awarie BIOS-a, przegrzanie, uszkodzenia mechaniczne oraz zalania i korozję elementów (dwie ostatnie przyczyny znacznie częściej występują w przypadku do laptopów niż komputerów stacjonarnych). Z uwagi na to, że płyta główna odpowiada na działanie całego systemu, jej awaria może objawiać się na wiele sposobów. Do najczęstszych zaliczamy:problemy z uruchomieniem komputera — świecące diody informują o uruchomieniu systemu, ale ekran pozostaje czarny;

– problemy z prawidłową instalacją sterowników

– komputer wyłącza się pod wpływem większego obciążenia (może również wyłączać się “bez żadnej przyczyny”);

– problemy z prawidłowym odbiorem obrazu — bluescreen albo prostokąty lub artefakty widoczne na ekranie;

– problemy z działaniem niektórych podzespołów;

– częste zawieszanie lub restartowanie systemu.

Naprawa czy wymiana? Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

Cena jest czynnikiem, który często jest brany pod uwagę przed oddaniem komputera do naprawy — awaria płyty głównej nie jest tutaj wyjątkiem. Praca i doświadczenie nabywane w serwisie komputerowym w Rzeszowie pokazuje, że naprawa jest zwykle znacznie tańszym rozwiązaniem niż kupno nowego mainboardu. Niestety jej wykonanie nie zawsze jest możliwe. Ponadto należy wziąć również pod uwagę rodzaj sprzętu — o ile w przypadku komputerów stacjonarnych zreperowanie tego typu usterki z reguły jest dość prostą czynnością, o tyle w przypadku laptopów często stanowi znacznie większe wyzwanie. Jeśli koszt naprawy zaczyna zbliżać się do kosztu wymiany płyty na nową — korzystniejszym rozwiązaniem jest wymiana. 

Naprawa płyty głównej w serwisie komputerowym

Częstą przyczyną uszkodzenia płyty głównej jest awaria układów BGA (niestety producenci coraz częściej decydują się na to rozwiązanie). Nierzadko winowajcą problemów są również problemy dotyczące układu zasilania płyty głównej, przetwornic oraz modułów ładowania baterii. Do ich naprawy zwykle potrzebne są specjalistyczne narzędzia, dlatego warto skorzystać z pomocy dobrego serwisu komputerowego. Jeżeli nie masz doświadczenia, odradzamy podejmowanie samodzielnych prób usunięcia usterki — nieprawidłowo przeprowadzona naprawa może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. 

Wymiana płyty głównej na nową

Przy wymianie płyty głównej należy zachować szczególną ostrożność. Serwisant zaczyna wykonywanie swoich czynności od odłączenia zasilania i (w przypadku naprawy laptopa) wyjęcia baterii. Następnie należy zdemontować obudowę, odłączyć taśmy sygnałowe i delikatnie wyjąć płytę główną oraz zdemontować przymocowane do niej podzespoły. Naprawa komputerów Rzeszów jest dobrą okazją do wyczyszczenia podzespołów, układów chłodzenia oraz wymiany pasty termoprzewodzącej — żaden serwis, który rzetelnie podchodzi do swoich obowiązków na pewno nie pominie tego etapu. Kiedy podzespoły są już wyczyszczone, pozostaje podłączenie ich do nowej płyty. Następnie należy umieścić ją w obudowie i podłączyć ponownie taśmy sygnałowe. Jeśli wszystko jest podpięte jak należy, można zamknąć obudowę. 

Kompleksowa naprawa komputerów w Rzeszowie — przeprowadzenie testów

Zarówno po naprawie, jak i po wymianie płyty głównej, należy przeprowadzić testy, które mają na celu m.in.:

  • sprawdzenie reakcji na standardowe przeciążenia, 
  • skontrolowanie podpiętych podzespołów, 
  • testy obrazu, obciążeniowe i wydajnościowe,
  • sprawdzenie poprawnego działania przycisków funkcyjnych. 

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message