Zalałeś laptopa? Serwis laptopów Rzeszów podpowiada co robić

serwis laptopów Rzeszów - serwiskompa.pl

Laptopy są niezwykle poręczne i wygodne w użytkowaniu. Jest to niewątpliwie ich duża zaleta, ale niesie za sobą pewne ryzyko. Komputer stacjonarny ma swoje stałe miejsce i choć wielu użytkowników spożywa przy nim posiłki, ryzyko zalania jest jednak nieco mniejsze. W momencie, kiedy mamy do dyspozycji lekkie i przenośne urządzenie, często zabieramy je ze sobą niemal wszędzie. Zostawianie elektroniki np. na kuchennym blacie jest działaniem ryzykownym, ale często praktykowanym. Wiele na ten temat może powiedzieć serwis laptopów Rzeszów, któremu często zdarza się naprawiać zalane laptopy.

Instrukcja działania przygotowana przez serwis laptopów Rzeszów

Zalanie laptopa trwa jedną krótką chwilę – wystarczy moment nieuwagi czy nieostrożny ruch ręką. Serwis laptopów Rzeszów zaznacza, że w takiej sytuacji należy podjąć natychmiastowe działania. Im dłużej będziesz zwlekać, tym większe jest prawdopodobieństwo, że ciecz dostanie się do wnętrza urządzenia i wyrządzi duże szkody. Warto więc widzieć wcześniej, jakie kroki należy w podjąć takiej sytuacji. W razie wypadku nie będziesz miał czasu na zastanowienie. Oto, co powinieneś zrobić…

Natychmiast odłącz dostęp do zasilania

Ciecze są świetnymi przewodnikami prądu, dlatego dopływ energii elektrycznej może doprowadzić do zwarcia. Jeśli zdarzy Ci się zalać swoje urządzenie, natychmiast odłącz je od źródła zasilania. Nie zapomnij również o wyciągnięciu baterii, jeśli nie jest ona wbudowana na stałe. Serwis laptopów Rzeszów podpowiada, że warto odłączyć również wszystkie podpięte dodatkowo części komputerowe, tj. mysz, głośniki czy pendrive. Pozwoli to zminimalizować skalę ewentualnych strat.

Nie pozwól, by płyn przedostał się głębiej

Samo zalanie laptopa nie jest równoznaczne z uszkodzeniem ważnych komponentów. Twoim zadaniem jest więc jak najszybsze usunięcie wilgoci, zanim woda, herbata lub inny płyn dostanie się do wrażliwych podzespołów. W tym celu odwróć urządzenie „do góry nogami” i ułóż go na jakimś chłonnym materiale np. na ręczniku papierowym. Przez chwilę możesz również przytrzymać je w powietrzu. Nie wszystkie laptopy mają zakres ruchu równy 180 stopni. Jeżeli konstrukcja twojego urządzenia nie pozwala na położenie go „na płasko”, musisz postarać się nieco bardziej, by ułożyć go w odpowiedniej pozycji. Część na której znajduje się klawiatura, powinna leżeć płasko na podłożu, które będzie zbierać nadmiar płynu. Z kolej ekran ustaw pionowo w dół.

Odczekaj aż laptop dobrze wyschnie

Pod żadnym pozorem nie próbuj chwilę po zdarzeniu włączać laptopa i sprawdzać czy nic się nie uszkodziło. Takie działania mogą mu jedynie bardziej zaszkodzić i narazić Cię na niepotrzebne koszty. Czas, jaki należy odczekać, zanim ponownie uruchomi się komputer, jest różny w zależności od stopnia zalania i rodzaju płynu (woda zwykle powoduje najmniejsze zniszczenia). Szacuje się, że jest to od kilkunastu minut, do nawet kilkudziesięciu godzin. Możesz nieco przyspieszyć ten proces posiłkując się np. ryżem czy żelem krzemionkowym. Przygotuj woreczek wypełniony środkiem pochłaniającym wilgoć i ułóż go w miejscu zalania.

Co dalej?

Kiedy już wykażesz się cierpliwością i odczekasz aż minie odpowiedni czas, możesz spróbować uruchomić laptopa. Jeśli zastosujesz się do wskazanych powyżej wskazówek, istnieje spora szansa, że uda Ci się uniknąć poważnej awarii. Niemniej jednak, po zalaniu warto zrobić dokładny przegląd sprzętu – zwłaszcza jeśli do wnętrza dostała się ciecz inna niż woda. Słodkie napoje nie odparowują do końca i zostawiają po sobie resztki, które z czasem zaczynają wywoływać niepożądane reakcje. Można temu zapobiec czyszcząc dokładnie wszystkie powstałe zabrudzenia. Staranne usunięcie wszystkich pozostałości jest bardzo ważne i pozwala zapobiec poważnym konsekwencjom, jakie mogą nastąpić w przyszłości.

Serwis laptopów Rzeszów służy pomocą w nagłych wypadkach

Jeśli przypadkiem zalałeś swojego laptopa i obawiasz się, że może przestać działać, nie zwlekaj i przynieś go do Serwisu Kompa. Rozbierzemy go i wykonamy dla Ciebie czyszczenie komputera Rzeszów. Wilgoć w komputerze jest częstą przyczyna awarii, dlatego mamy spore doświadczenie w ich naprawianiu. Wszystkie dane kontaktowe znajdziesz tutaj.

Jeśli czytasz ten artykuł z ciekawości, pamiętaj aby odpowiednio obchodzić się ze swoim sprzętem, a pogotowie komputerowe Rzeszów nie będzie potrzebne.

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message