Serwis komputerowy Rzeszów radzi – laptop czy komputer stacjonarny?

serwis komputerowy Rzeszów - serwiskompa.pl

Komputery stacjonarne niegdyś były jedynym, a przez to oczywistym wyborem. Odkąd na rynku pojawiły się laptopy, decyzja, jaką każdy klient musi podjąć przed kupnem nowego sprzętu stała się nieco trudniejsza. Na stronach branżowych często można spotkać się z pytaniami: które urządzenie wybrać? Każdy rodzaj ma swoich zwolenników i przeciwników. Serwis komputerowy Rzeszów postanowił pomóc w podjęciu tej niełatwej decyzji i przygotował zbiór informacji, które warto przyswoić przed zakupem nowego komputera.

Rada przygotowana przez serwis komputerowy Rzeszów: zdefiniuj swoje potrzeby

Na początku należy zaznaczyć, że jak dotąd nie wyprodukowano komputera idealnego. Jednak serwis komputerowy Rzeszów uspokaja: znalezienie urządzenia, które będzie idealnie zaspokajało NASZE osobiste potrzeby jest o wiele bardziej realne. Żaden sprzedawca nie może obiecać nam samych korzyści (a jeśli to robi, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że nie jest do końca szczery). Jednak, jeśli jakieś funkcje nie są nam potrzebne (albo są, ale niekoniecznie w najbardziej zaawansowanej formie), nieco niższe parametry w tym obszarze nie będą utrudniać nam pracy. Dlatego też warto zdefiniować nasze oczekiwania względem nowego sprzętu. Jeśli nie wiesz, na co się zdecydować, przeanalizuj, jakie plusy i minusy niesie za sobą użytkowanie komputerów stacjonarnych i laptopów. Następnie zastanów się, które z nich są dla Ciebie istotne, a które pozostają bez znaczenia. Poniżej przedstawiamy listę najważniejszych wad i zalet przygotowaną przez serwis laptopów Rzeszów.

Komputer stacjonarny vs laptop – wady i zalety

Do zalet komputerów stacjonarnych można zaliczyć:

 • ergonomiczność – praca przy biurku oraz możliwość ustawienia monitora i klawiatury na odpowiednim poziomie ma pozytywny wpływ na wygodę pracy i stan kręgosłup,
 • niemal nieograniczona możliwość wymiany elementów- pozwala zwiększyć efektywność sprzętu i przedłużyć jego żywotność,
 • zwykle niższa cena w stosunku do laptopa o porównywalnych parametrach technicznych.
 • większa niż w laptopie liczba dostępnych gniazd,
 • możliwość rozbudowy komputera.

 

Główne wady komputerów stacjonarnych to:

 • duże gabaryty i większa waga- wymaga to wygospodarowania przez nas większej przestrzeni i utrudnia zmianę miejsca pracy,
 • znacznie większe okablowanie- wydłuża to czas instalacji komputera w miejscu pracy i nie współgra z cenionym w dzisiejszych minimalizmem. Dodatkowo często wymaga zastosowania przedłużacza lub rozgałęziacza,
 • brak mobilności – wynika to z dwóch poprzednich punktów,
 • wyższy pobór mocy – generuje większe opłaty za prąd,
 • konieczność zakupienia dodatkowych elementów (np. myszka, klawiatura, kamerka internetowa).

 

Niewątpliwą zaletą laptopa jest:

 • mobilność – pozwala na korzystanie z niego niemal w każdym miejscu (w domu, w pracy, na wakacjach),
 • niewielkie i poręczne wymiary – ułatwiają jego przenoszenie. Nie zajmuje dużo miejsca w pokoju, biurze czy torbie,
 • niewielki pobór energii elektrycznej – pozwala zaoszczędzić na rachunkach,
 • akumulator, który umożliwia pracę bez dostępu do zasilania sieciowego.

 

Do wad laptopów należą przede wszystkim:

 • mniejszy stacjonarnych stopień ergonomii pracy,
 • zwiększone ryzyko przegrzania – laptopy często wymagają zakupu podkładki chłodzącej i częstszego czyszczenia m.in. otworów wentylacyjnych,
 • ograniczona możliwość modernizacji i modyfikacji,
 • utrudniona wymiana podzespołów.

 

Oczywiście można doszukać się znacznie więcej wad i zalet, ale serwis komputerowy Rzeszów postanowił skupić się jedynie na tych najważniejszych. Na podstawie zdobytych informacji możesz dopasować rodzaj sprzętu do jego przeznaczenia.

Do czego w głównej mierze będzie wykorzystywany Twój komputer?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, który komputer jest lepszy. Zupełnie inne wymagania w stosunku do komputera ma gracz, grafik, programista czy pracownik biurowy. Omawiane rodzaje sprzętu mają różną specyfikacje, a przez to inaczej sprawują się w określonych warunkach i przy określonym zastosowaniu. Wbrew pozorom jest to zaleta, ponieważ każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Dla przykładu, jeśli potrzebujesz komputera do montażu i renderowania filmów, lepiej sprawdzi się komputer stacjonarny z dużą ilością pamięci RAM. Z kolei, jeżeli potrzebujesz komputera na spotkaniach biznesowych lub zależy Ci na tym, by po powrocie do domu zwinąć się na kanapie i oglądnąć najnowszy sezon ulubionego serialu, najwygodniejszym rozwiązaniem będzie laptop.  Więcej o doborze laptopa w zależności od sposobu i celu użytkowania możesz przeczytać tutaj.

Bywają sytuacje, kiedy ze względu na różnorodność wykonywanych czynności wybór jest bardzo trudny. Dlatego też, coraz częściej zdarzają się osoby, które decydują się na zakup obu rodzajów urządzeń, aby móc jednocześnie korzystać z wszechstronności komputera stacjonarnego i mobilności oraz swobody użytkowania jaką daje laptop.

Serwis komputerowy Rzeszów służy pomocą

Niestety żaden, nawet najlepszy sprzęt nie jest zupełnie bezawaryjny. Co jakiś czas niezbędne może okazać się usuwanie wirusów Rzeszów, czyszczenie laptopa Rzeszów lub naprawa komputera Rzeszów. W razie awarii Serwis Kompa wykona dla Ciebie bezpłatną diagnostykę a następnie m.in. sprawnie usunie usterkę, usprawni działanie systemu czy odzyska utracone dane. Kompletną listę wykonywanych usług serwisowych znajdziesz na naszej stronie.

Jeśli masz problem lub pytania skontaktuj się z nami telefonicznie lub odwiedź osobiście Serwis Kompa.

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message