Poniższy wpis jest kontynuacją artykułu „Naprawa komputerów Rzeszów – omawiamy najpopularniejsze problemy”. Ostatnio skupiliśmy się na diagnozie możliwych usterek, w momencie, kiedy komputer nie reaguje na próby uruchomienia. Dziś podpowiadamy, gdzie szukać problemów, gdy komputer daje nam sygnały życia tj. migająca dioda czy dźwięk wentylatora. Zapraszamy do lektury.
Słychać pracę komputera, nie widać obrazu – naprawa komputerów Rzeszów
Zapewne zdążyłeś zauważyć, że przyczyn problemów zwykle szuka się w różnych miejscach. Omawiany przypadek nie jest wyjątkiem od reguły, dlatego też proces diagnozy jest kilkuetapowy, a jego poszczególne elementy mogą różnić się od siebie w zależności od obserwowanych objawów. Zacznijmy od początku…
Ekran jest nieaktywny, mimo że słychać pracę komputera
Naciskasz włącznik, widzisz zapalające się diody, słyszysz dźwięk pracujących wentylatorów, a mimo to ekran wciąż pozostaje nieaktywny. W takim przypadku diagnozę należy zacząć od sprawdzenia zasilania. Przeglądnij w tym celu okablowanie monitora. Jeśli jest on podłączony za pomocą złącza HDMI, często przyczyną jest uszkodzenie kabla połączeniowego. Aby to sprawdzić, podłącz swój sprzęt do innego urządzenia (np. ekranu od innego komputera lub do telewizora). W kolejnych etapach spróbuj podłączyć monitor to innego interfejsu (np. HDMI, VGA, DVI) lub uruchomić menu ekranowe (zrobisz to za pomocą przycisków na obudowie monitora).
Na ekranie widać jedynie migający kursor
Problem z uruchomieniem lub zawieszaniem się BIOSA (widocznymi objawami jest m.in. migający kursor lub „zamrożenie” ekranu) może zwiastować problem z wadliwym osadzeniem poszczególnych części na płycie głównej lub niewłaściwą konfiguracją sprzętu. Diagnozę warto rozpocząć od sprawdzenia prawidłowości podłączenia strategicznych komponentów. W tym celu wyłącz komputer, otwórz obudowę i upewnij się, czy procesor, mocowania układu chłodzącego oraz modułów pamięci są dobrze osadzone. Zwróć uwagę również na okablowanie wentylatora chłodzącego procesor.
Naprawa komputerów Rzeszów, w przypadku zawieszania systemu na starcie, może polegać na zresetowaniu BIOS-a. Jeśli z oczywistych względów, nie możesz tego zrobić poprzez edycję parametrów (potrzebny jest do tego działający ekran), należy wdrożyć procedurę awaryjną. Znajdziesz ją w instrukcji płyty głównej.
Warto wiedzieć: Wiele przydatnych informacji można wyczytać z sygnałów dźwiękowych emitowanych przez wbudowany głośnik komputera. Jeśli jest prawidłowo podłączony, wysyła tzw. kody sygnałowe. Ich znaczenie powinno być opisane w instrukcji do płyty głównej.
Wadliwe moduły pamięci RAM
Jest to kolejna możliwa przyczyna problemu. Każdy z modułów należy sprawdzić osobno. Jeśli w Twoim komputerze zainstalowany jest tylko jeden moduł, delikatnie przełóż go do innego gniazda na płycie głównej (jeżeli nie wiesz, jak to zrobić i nie chcesz uszkodzić sprzętu, powierz to zadanie serwisowi komputerowemu). Wadliwe moduły należy wymienić.
Na czas wykonywania tych czynności odłącz wszystkie niepotrzebne peryferia, które mogą opóźniać start komputera. Mowa tutaj m.in. o drukarce, dyskach zewnętrznych czy innych dodatkowych akcesoriach.
Jeżeli działania te nie pomogą w znalezieniu przyczyny usterki, możliwe, że problemem jest uszkodzenie płyty głównej lub procesora.
Skorzystaj z pomocy Serwisu Kompa
Na dziś to już wszystko, ale wkrótce przygotujemy kolejny artykuł poruszający tę tematykę. Tymczasem przypominamy, że jeśli potrzebujesz pomocy ze swoim sprzętem, serwis komputerowy Rzeszów – Serwis Kompa jest do twojej dyspozycji. Naprawa komputerów Rzeszów, naprawa laptopów, usuwanie wirusów to nasza codzienność. Powierzając nam swój sprzęt, masz pewność, że znajduje się w rękach doświadczonych specjalistów.