Partycja dysku – na czym polega i dlaczego warto o niej pamiętać?

serwis laptopów Rzeszów - serwiskompa.pl

Dzielenie dysku na partycje jest dobrą, ale niestety zbyt często pomijana praktyką. Z pewnością każdy z Was kiedyś słyszał o tym, że nie należy przechowywać ważnych danych na dysku C. Wobec tego pojawia się pytanie, gdzie należy je umieścić i jak przygotować odpowiednie miejsce? Serwis laptopów Rzeszów przygotował krótki artykuł na ten temat. Życzymy miłej lektury.

Serwis laptopów Rzeszów: czym jest partycja?

W dużym uproszczeniu partycję można określić jako część dysku twardego, która jest widziana przez system operacyjny jako osobny napęd. Dzięki temu użytkownikowi łatwiej jest utrzymać porządek w plikach. Utworzenie partycji pozwala też zmniejszyć ryzyko utraty danych w razie awarii systemu i/lub konieczności jego reinstalacji. Jako dodatkową zaletę można wskazać też m.in. możliwość instalacji kilku systemów operacyjnych np. Windowsa i Linuxa.

Podział dysku na partycje

Z poniższej instrukcji dowiesz się, jak w prosty sposób dokonać podziału partycji w systemie Windows 10.

Jeśli posiadasz starszą wersję np. Windows 7, więcej szczegółowych informacji możesz uzyskać tutaj.

Zacznijmy więc od początku:

1. Przejdź do folderu zarządzanie dyskami. Aby do niego trafić, pokonaj następującą ścieżkę: panel sterowania –> systemy i zabezpieczenia –> narzędzia administracyjne –> zarządzanie komputerem –> magazyn –> zarządzanie dyskami.

Na ekranie zobaczysz listę zainstalowanych dysków oraz partycji.

2. Aby utworzyć nową partycję, musisz przygotować dla niej wolne miejsce na dysku. W tym celu najczęściej zmniejsza się partycję systemową. Aby to zrobić, kliknij prawym przyciskiem myszy na partycji C, a następnie wybierz opcję „zmniejsz wolumin”. Powinieneś zobaczyć okienko, w którym wyszczególnione będą pola tj.

– całkowity rozmiar partycji przed zmniejszeniem,

– ilość wolnego miejsca (rozmiar dostępnego miejsca zmniejszenia),

– edytowalna sekcja, w której możesz określić, ile miejsca chcesz zwolnić.

serwis laptopów Rzeszów - partycja

Należy w tym miejscu zastanowićsię nad wielkością nowej partycji. Nie powinna ona być oczywiście zbyt mała, ale należy mieć na uwadze, że system sukcesywnie się powiększa, dlatego nie należy zabierać z dysku C całego wolnego miejsca.

Serwis laptopów Rzeszów zaznacza również, że wartości podajemy w megabajtach.

3. Jeśli cały proces przebiegł prawidłowo, na liście pojawi się wolne, nowo utworzone miejsce. Kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „nowy wolumin pracy”. Uruchomisz w ten sposób kreator tworzenia partycji. Przechodząc przez kolejne etapy, wprowadź rozmiar woluminu, przypisz literę dysku, określ nazwę partycji (tzw. etykieta woluminu). W tym miejscu możesz też wykonać szybkie formatowanie.

4. Kliknij „Zakończ”. W tym momencie partycja zostanie utworzona i będzie widoczna w panelu.

Jeśli będziesz chciał utworzyć więcej partycji, wystarczy, że kolejny raz powtórzysz opisany proces.

Serwis komputerowy w Rzeszowie zaprasza

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł był dla Ciebie pomocny. Zapraszamy też do zapoznania się z pozostałymi artykułami zamieszczanymi na blogu prowadzonym przez serwis laptopów w Rzeszowie – Serwis Kompa.

Przy okazji przypominamy, że w razie problemów ze sprzętem komputerowym chętnie służymy pomocą. Wykonujemy darmową diagnostykę, dlatego nie musisz martwić się ukrytymi kosztami. Zapraszamy!

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message