Dlaczego warto regularnie przeprowadzać czyszczenie laptopa?

Masz problem ze swoim sprzętem komputerowym? Być może wymaga on drobnej naprawy. A może czyszczenie laptopa będzie optymalnym rozwiążaniem?
czyszczenie laptopa

Każdy komputer, czy to laptop czy stacjonarny, jest narażony na zanieczyszczenia. Mieszkania, domy i biura to siedliska kurzu, pyłków czy resztek sierści zwierząt. Znaczna część z tego, dostaje się do naszych laptopów, gdzie osiada na delikatnych podzespołach. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego trzeba zadbać o laptopa i gdzie zrobić czyszczenie laptopa w Rzeszowie.

Kiedy powinno się czyścić laptop z kurzu?

Twój komputer się zacina? Działa wolniej albo resetuje się sam? To może być oznaką, że laptop jest zakurzony. Brud w laptopie powoduje, że podzespoły „nie oddychają” przez co ich temperatura jest podwyższona i tym samym działają wolniej. Bywa tak, że komputer jest tak brudny, że widać to gołym okiem. Wystarczy spojrzeć na wentylator, z którego wystają kawałki kurzu.

Regularne czyszczenie laptopa przedłuży jego życie!

Każdy komputer powinno się czyścić regularnie, raz na kilka miesięcy. Jeżeli z podzespołów systematycznie usuwa się brud, działają one poprawnie. Czyszczenie laptopa można porównać do odkurzania mieszkania. Obie te czynności mają charakter krótkotrwały. Po odkurzeniu mieszkania czy domu, po paru dniach kurz ponownie osiada na meblach i podłodze. Tak samo jest z laptopem. Wszystko przez to, że w każdym komputerze obudowa jest nieszczelna. Otwory w nich wentylują wnętrze i pozwalają „oddychać” poszczególnym częściom. Chronią je przed przegrzaniem i zbyt wysoką temperaturą. Ma to też swoje minusy. Przez otwory do laptopa dostaje się brud. Wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest specjalna podkładka do laptopa, przez co laptopy używane są na łóżkach czy biurkach. Nie zapewnia to odpowiedniej wentylacji i zwiększa ryzyko zatkania laptopów kurzem. Choć prawdą jest, że wszelkiego rodzaju brudu w laptopie czy komputerze stacjonarnym zwyczajnie nie da się uniknąć. Dlatego regularne czyszczenie laptopa jest tak ważne.

Jak poprawnie wyczyścić laptopa?

Jeśli chcemy wyczyścić laptopa sami, należy zaopatrzyć się w niezbędne do tego elementy. Wbrew pozorom nie wystarczy miękka ściereczka, taka jak do ekranu. Podzespoły, zwłaszcza w laptopie, są bardzo delikatne, a za mocny dotyk może je uszkodzić. Częstym błędem podczas czyszczenia laptopa jest użycie odkurzacza. Jeśli ciąg powietrza będzie za mocny może zniszczyć wrażliwą elektronikę. Najlepszym wyjściem będzie użycie sprężonego powietrza, które wydmucha kurz i nie uszkodzi naszego sprzętu. Sprężone powietrze można kupić w sklepach komputerowych.
Naszej uwagi podczas czyszczenia laptopa będą wymagały wentylator, radiator i chłodzenie procesora, a także karty graficznej i dźwiękowej. Pamiętaj, że kurz może zalegać na dysku twardym i płycie głównej. Wszystkie części powinny być dokładnie wyczyszczone. Wtedy laptop będzie działał w 100%. Przed czyszczeniem nie zapomnij wyjąć baterii!

Czyszczenie laptopa najlepiej powierzyć serwisowi

Użytkownikom często zależy na tym, by komputer był wyczyszczony szybko. Podejmują się tego sami i przez pośpiech robią to niedokładnie i niezbyt delikatnie. Takie działania mogą powodować uszkodzenie podzespołów. Serwisanci spotykają się z próbami czyszczenia laptopów mokrymi ściereczkami lub nawet spirytusem. Wynika to oczywiście z niewiedzy. Dlatego lepiej zwrócić się do profesjonalnego serwisu. Pracownicy zadbają o to, by czyszczenie nie uszkodziło podzespołów.
Jeśli potrzebujesz czyszczenia laptopa w Rzeszowie nie czekaj i zgłoś się do nas. Zadbamy o Twój sprzęt jak nikt inny.

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message