W dzisiejszym artykule weźmiemy pod lupę ważny, choć często pomijany temat. Mowa o wymianie pasty termoprzewodzącej. Jest ona jednym z zabezpieczeń pozwalających chronić nasz sprzęt przed przegrzaniem. Serwis komputerowy Rzeszów wyjaśnia, czym jest pasta termoprzewodząca, dlaczego warto ją wymieniać i w jaki sposób należy to robić.
Na jakiej podstawie zdiagnozować przyczynę problemów?
Laptopy posiadają wiele zalet, o czym już niejednokrotnie pisaliśmy. Często wspominamy również o tym, że wygoda, jaką zapewnia ten mały, wielofunkcyjny sprzęt ma swoją cenę. Użytkownicy mobilnego sprzętu komputerowego częściej skarżą się na niedogodności tj.:
– zbyt głośna praca laptopa,
– znaczne spowolnienie pracy,
– częste zawieszanie się,
– przegrzewanie się laptopa.
Wszystkie z wymienionych defektów można oczywiście zaobserwować również w komputerach stacjonarnych. Zdarzają się one jednak znacznie rzadziej. Serwis komputerowy Rzeszów wyjaśnia, że ma to związek ze specyficzną budową laptopa, gdzie w małym opakowaniu trzeba zmieścić wszystkie podzespoły i funkcjonalności, jakie posiada znacznie większy PC.
Serwis komputerowy Rzeszów radzi, jak sobie z tym radzić
Wymienione w poprzednim akapicie symptomy są objawami przegrzania sprzętu komputerowego. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jedną z najczęstszych przyczyn nadmiernie rosnącej temperatury jest zużycie pasty termoprzewodzącej. Jest to substancja posiadająca wysoki wskaźnik przewodności cieplnej. Wypełnia ona nierówności powstałe na powierzchni styku układu elektronicznego oraz układu chłodzenia. Dzięki temu sprzęt komputerowy może efektywniej przeprowadzać proces przekazywania i odprowadzania ciepła.
Wymiana pasty termoprzewodzącej – od czego zacząć?
Wymiana pasty termoprzewodzącej nie jest skomplikowaną czynnością. Należy jednak zrobić to z zachowaniem wszystkich zasad ostrożności. W przeciwnym razie możesz bardziej zaszkodzić niż pomóc swojemu laptopowi. Pamiętaj, że jeśli nie czujesz się na siłach, serwis komputerowy Rzeszów zrobi to za Ciebie.
Proces wymiany można podzielić na kilka etapów:
1) Rozkręć laptopa – jest to moment, w którym możesz wykonać czyszczenie laptopa Rzeszów. Pamiętaj, że samo przedmuchiwanie otworów wentylacyjnych nie jest wskazane. W ten sposób możesz wdmuchać wszystkie zanieczyszczenia do środka.
2) Zdemontuj elementy układu chłodzenia:
– zdejmij wiatraczek i radiator z elementów, które wymagają chłodzenia (zaliczamy do nich przede wszystkim procesor oraz BGA karty graficznej i mostka północnego). Demontaż zacznij od odłączenia wtyczki zasilającej wiatraczek płyty głównej. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności – w przeciwnym razie może dojść do pęknięcia lub wyrwania przewodów;
– zdemontuj radiator – jeśli po odkręceniu śrubek mocujących element ten nadal trzyma się na swoim miejscu, problemem może być zużyta lub zaschnięta pasta termoprzewodząca, która w takiej sytuacji zaczyna przybierać właściwości klejące. Użycie zbyt dużej siły może w takiej sytuacji doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych elementów. Zadanie możesz ułatwić sobie delikatnie podważając radiator za pomocą plastikowej szpatułki lub delikatnie podgrzać go do temperatury nie wyższej niż 60-70 stopni Celsjusza;
– usuń zużytą pastę z elementów wymagających chłodzenia – możesz to zrobić za pomocą plastikowej szpatułki, miękkiego papieru oraz ściereczki z mikrofibry. Pamiętaj o zachowaniu ostrożności – wykonując te czynności w sposób nieprawidłowy, możesz doprowadzić do przerwania styków lub oderwania usytuowanych w pobliżu elementów elektronicznych;
– oczyść wiatraczek – aby to zrobić, musisz uprzednio odkręcić śrubki mocujące górną pokrywę obudowy (jeśli jest ona przytwierdzona za pomocą plastikowych plomb, należy je rozlutować przy pomocy lutownicy). Do czyszczenia wiatraczka możesz użyć pędzelka i sprzężonego powietrza. Jeśli nie uda CI się usunąć wszystkich zabrudzeń, sięgnij po wodę utlenioną lub izopropanol;
– oczyść spodnią część radiatora – użyj do tego plastikowej szpatułki i np. płatków kosmetycznych;
– nałóż nową pastę termoprzewodzącą. O sposobie jej nakładania możesz przeczytać tutaj;
3) Złóż z powrotem układ chłodzenia oraz całego laptopa.
Na rynku dostępne są pasty, które muszą się wygrzać. Nie należy jednak w tym celu wykonywać żadnych dodatkowych czynności – wystarczy kilka godzin standardowej pracy przy komputerze.
Jak często należy wymieniać pastę termoprzewodzącą?
Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy to od dwóch czynników:
– temperatury pracy,
– jakości pasty termoprzewodzącej.
Przyjmuje się jednak, że czynność tą należy wykonywać co najmniej raz na 1-2 lata.
Jeśli zależy ci na długim i bezawaryjnym korzystaniu z komputera, pamiętaj o jego regularnej konserwacji.
W Serwisie kompa wykonujemy czynności tj. konserwacja i czyszczenie komputera Rzeszów, dlatego nie czekaj, aż Twój komputer odmówi posłuszeństwa. Zadbaj o komfort pracy i skontaktuj się z nami. Zapraszamy!