Jak dbać o laptopa? Serwis Kompa udziela praktycznych wskazówek

czyszczenie laptopa Rzeszów

Zwykle przed zakupem nowego sprzętu komputerowego zastanawiamy się, jakie powinien mieć parametry i na jaki model najlepiej się zdecydować. Niestety znacznie mniej uwagi poświęcamy temu, w jaki sposób obchodzić się z nim po zakupie. Niestety, bo ma to bardzo duże znacznie dla jego działania i żywotności. Dlatego też serwis laptopów Rzeszów przygotował krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, co zrobić, by twój laptop jak najdłużej działał w bezawaryjny sposób.

Serwis laptopów Rzeszów radzi – zadbaj o odpowiednie środowisko pracy

Kwestia ta wydaje się być dla wszystkich zrozumiała i oczywista. Niestety specyfika mobilnego sprzętu, jakim jest m.in. laptop jest dużą pokusą dla leniwej części naszej natury. Serwis komputerowy Rzeszów rozumie, że miło jest wypić kawę podczas przeglądania wiadomości, zjeść obiad oraz przekąski bez odchodzenia od komputera lub popracować albo obejrzeć film w łóżku. Niestety zalanie lub przegrzanie sprzętu są głównymi winowajcami wielu usterek. Pamiętaj więc o zachowaniu ostrożności, a najlepiej całkowicie zrezygnuj z tych nawyków.

Skrajne temperatury, wilgoć, pyły…

Wilgoć, nadmiernie wysokie lub niskie temperatury, zanieczyszczenie kurzem i innymi szkodliwymi substancjami – z pewnością nie są to warunki, w których powinien pracować komputer. Postaraj się ich unikać. Zadbaj również o regularne czyszczenie komputera Rzeszów.

Otwieranie i przenoszenie laptopa

Pod tym podpunktem mieści się kilka często spotykanych błędów. Postaramy się je szybko wymienić:

– Otwierając/zamykając klapę laptopa zawsze chwytaj za środek matrycy. Ciągnąc za brzegi ekranu narażasz swój sprzęt na wyrwanie z zawiasów (i portfel na konieczność zapłaty za ich wymianę);

– Przed przeniesieniem laptopa (nawet do sąsiedniego pokoju) wprowadzaj go w stan uśpienia. Szczególnie narażone są komputery wyposażone w dyski twarde, które nie posiadają sensora upadku ani wbudowanego systemy przeciwwstrząsowego.

Zamykaj również klapę ekranu (unikniesz w ten sposób przypadkowego uderzenia) i trzymaj laptop obiema rękami (w przeciwnym razie mogą powstać nadmierne naprężenia, które mogą doprowadzić m.in. do uszkodzenia połączeń typu BGA);

– Ostrożnie podłączaj ładowarkę i dbaj o odpowiednie położenie zasilacza oraz kabli – nie wciskaj na siłę wtyczki, unikaj nadmiernego naprężania lub zagięcia kabli, postaraj się podłączyć sprzęt w takim miejscu, by zminimalizować ryzyko potknięcia lub pociągnięcia za kabel. Spora część napraw wykonywanych przez serwis komputerowy Rzeszów związana jest z usterkami dotyczącymi gniazd zasilania. Można temu zapobiec w prosty sposób – wystarczy nieco uwagi i ostrożności.

Wadliwe peryferia

Wadliwe części komputerowe tj. głośniki, klawiatury, myszki itp. mogą być przyczyną spięć. Serwis laptopów Rzeszów w sposób szczególny przestrzega przed kupowaniem nieoryginalnych ładowarek. Używanie wadliwej fadromy lub zasilacza, który np. nie posiada odpowiednich zabezpieczeń może doprowadzić nawet do uszkodzenia płyty głównej. Jej naprawa często nie jest tania, dlatego „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

Dbaj o baterię

Temu tematowi poświęciliśmy osobny artykuł (Serwis komputerowy Rzeszów radzi jak dbać o baterię w laptopie), dlatego zachęcamy Cię do jego przeczytania. Dzięki temu dowiesz się, jak opóźnić w czasie konieczność wymiany baterii na nową.

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message