Chcesz złożyć swój pierwszy komputer? Sprawdź jakie części będą potrzebne.

Chcesz złożyć swój pierwszy komputer i nie wiesz jakie części komputerowe Rzeszów wybrać? Podpowiadamy jakie części będą Ci potrzebne.
Części komputerowe Rzeszów

W ostatnich latach zainteresowanie samodzielnym złożeniem komputera wzrasta. Ludzie często wolą sami złożyć komputer z podzespołów, które sami wybiorą. Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę ze światem kabelków i złączy, ale Twoja wiedza nie jest na ten temat zbyt obszerna, doradzimy jakie części komputerowe Rzeszów będą Ci potrzebne, żeby Twój pierwszy samodzielnie złożony komputer działał poprawnie.

Zaczynamy od podstaw

Żaden komputer nie może obyć się bez płyty głównej. Dlaczego? Płyta główna jest podzespołem komputera, dzięki któremu działają pozostałe części komputerowe. Odpowiada za poprawne działanie procesora, karty graficznej, ale też myszki czy klawiatury. To do płyty głównej powinno dobierać się wszystkie podzespoły. Wszystkie inne części komputerowe Rzeszów muszą mieć takie same złącza jak płyta główna, w innym wypadku ich działanie nie będzie możliwe.

Mózg operacji, czyli procesor

Dlaczego nazwaliśmy procesor mózgiem operacji? Bo to on odpowiada za procesy, jakie wykonuje nasz komputer. Wszystkie polecenia kierowane są do niego, i to on je wykonuje lub przekazuje dalej. Od procesora zależy szybkość działania naszego komputera, im szybciej mózg operacji wykonuje obliczenia, tym szybciej możemy pracować. Szybkość działania procesora zależy od ilości jego rdzeni, im ich więcej, tym więcej obliczeń może on wykonywać. To przekłada się na jego lepszą pracę. Wszystkie części komputerowe Rzeszów będą działać szybciej, jeśli odpowiednio szybki będzie nasz procesor.

Pamięć, czyli dysk twardy

Skoro już nawiązaliśmy do organizmu człowieka, mamy kolejno kręgosłup – płytę główną, mózg, czyli procesor. Teraz przyszedł czas na korę mózgową, czyli pamięć. Dysk twardy służy do magazynowania danych, jakich będziemy używać w naszej pracy. To na dysku twardym instaluje się system operacyjny, na którym będziemy pracować. Szybkość działania dysku twardego zależy od jego pojemności. Od niej z kolei zależy, ile danych będziemy mogli przechowywać. Obecnie dyski osiągają pojemność nawet 20 TB. Dyski twarde dzielimy od niedawna na dwa typy, HDD i SSD. Dyski HDD są starszym typem i działają wolniej, z kolei SSD są znacznie od nich szybsze, ale mniej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne przez wzgląd na użyte materiały. Często stosuje się dwa dyski naraz, na dysku SSD instaluje się system operacyjny, przez co działa szybciej. Na dysku HDD przechowuje się pozostałe dane. Pozostałe części komputerowe Rzeszów są zależne od funkcjonowania dysku, który przesyła do nich dane.

Oczy naszego komputera

Przyszła pora na zmysł wzroku, czyli kartę graficzną. Te podzespoły dzielimy na dwie części, zintegrowane lub oddzielne (inaczej dedykowane). Najważniejszym zadaniem karty graficznej jest renderowanie grafiki i przesyłanie jej w do wyświetlacza. Bez niej korzystanie z komputera jest niemożliwe. Jaki typ karty graficznej wybrać? Jeśli składasz komputer do gier najlepiej szukać kart dedykowanych o wysokiej mocy, takie by gry mogły być wyświetlane w wysokiej rozdzielczości. W przypadku komputera do pracy wystarczy karta zintegrowana, czyli karta, która jest zbudowana fabrycznie w płytę główną. Pozostałe części komputerowe Rzeszów nie są tak zależne od karty graficznej, mogą działać bez niej, rzecz w tym, ze użytkownik nie będzie w stanie korzystać z komputera, co mija się z celem.

Serce komputera

Komputer jak każdy organizm musi być czymś zasilany. Do tego służy zasilacz, którego jedynym zadaniem jest dostarczanie odpowiedniej ilości prądu do podzespołów, tak samo jak serce dostarcza krew do pozostałych organów organizmu człowieka. Od działania zasilacza zależy funkcjonowanie w ogóle naszego komputera, bez zasilacza jak bez serca nie da się żyć. Pamiętaj, że im mocniejsze części komputerowe Rzeszów, tym większa musi być moc zasilacza.

Pozostałe organy

Wyżej wymienione podzespoły to najważniejsze części, które komputer musi mieć, żeby działać. Jednak komputer jest jak ludzki organizm, potrzebne są jeszcze inne organy. Płucami naszego komputera będzie wentylacja, która utrzymuje jego odpowiednią temperaturę. Do nerek można porównać karty pamięci RAM, w której przechowywane są aktualnie używane programy. Z kolei skórą i kośćmi będzie obudowa komputera, która będzie chronić części wewnętrzne przed uszkodzeniami. Jeśli jesteś na etapie budowy pierwszego komputera i nie wiesz jakie części dobrać zgłoś się do nas, podpowiemy jakie części komputerowe Rzeszów wybrać, żeby komputer był kompletny.

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message