Awarie karty graficznej a naprawa komputerów Rzeszów

naprawa komputerów Rzeszów

Układ GPU (jeden z kluczowych podzespołów karty graficznej) jest jednym z najbardziej obciążonych elementów w komputerze. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, ale problemem są najczęściej wygórowane oczekiwania w stosunku do sprzętu. O czym mowa i dlaczego po niektórych (wbrew pozorom często stosowanym) zabiegom lub niewinnym nadużyciom wymagana jest naprawa komputera Rzeszów? Odpowiedź znajdziecie jak zwykle poniżej. 

Naprawa komputerów Rzeszów – jakie są przyczyny problemów z kartą graficzną? 

Aby zaprezentować kilka możliwych przyczyn awarii karty graficznej, serwis komputerowy Rzeszów postanowił postawić jako przykład gracza komputerowego. Wybór ten jest nieprzypadkowy, ponieważ z uwagi na stale rosnące wymagania, jakie producenci gier stawiają przed sprzętem komputerowym, koneserzy wirtualnej rozrywki niejako wyciskają ze sprzętu wszystko, a nawet więcej niż ten jest im w stanie zaoferować. Poniżej prezentujemy więc schemat działań, przez które naprawa komputerów Rzeszów często staje się nieunikniona. 

Działanie w wysokiej temperaturze

Regularne czyszczenie komputera Rzeszów, wymiana pasty termoprzewodzącej czy stosowanie podkładek chłodzących w niektórych sytuacjach może okazać się niewystarczające. W momencie, kiedy kontroler grafiki zaczyna mierzyć się z podniesionym napięciem zasilania i przetaktowanymi zegarami zaczyna wytwarzać duże ilości ciepła. Podwyższona temperatura ma z kolei bardzo niekorzystny wpływ na działanie półprzewodników, a wraz z jej wzrostem spada współczynnik bezawaryjności wszystkich mechanizmów.

Przekroczone dopuszczalne natężenie prądu

Nawet jeżeli użytkownikowi uda się zapewnić optymalną temperaturę pracy, problemem pozostaje zwiększenie nominalnej wartości prądu, jaki przepływa przez przetaktowaną kartę graficzną. Znaczne przekroczenie określonych przez producenta wartości może doprowadzić do uszkodzenia tranzystorów w układzie przetwornic zasilania układu graficznego. Skutkiem najczęściej jest zniszczenie samej karty graficznej. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy na skutek nagłego wzrostu napięcia dochodzi do awarii całego urządzenia. 

Problemów z podwyższonym napięciem ciąg dalszy

Przyjmijmy, że układ zasilania wytrzymał nagły skok napięcia – komputer działa, ale inne problemy prawdopodobnie pojawią się z czasem. Wszystko dlatego, że przez połączenia lutowane układu graficznego przepływa wyższy prąd, niż było to przewidziane na etapie produkcji. Wysokie napięcia przyspieszają proces niszczenia połączeń pomiędzy kartą graficzną (lub w przypadku laptopów płytą główną) a płytką chipu BGA. Zwiastunem problemów może być powstawanie na ekranie m.in. bleuscreenów czy kolorowych pasków. Czasami spełnia się najgorszy scenariusz a ekran od razu staje się cały czarny – zabezpieczenie lub skopiowanie ważnych plików z komputera jest wówczas znacznie utrudnione. 

Naprawa komputerów Rzeszów w przypadku usterki układu graficznego

Z awarią układu graficznego można poradzić sobie na dwa sposoby. Serwis komputerowy Rzeszów w takiej sytuacji wymienia cały układ na nowy lub wykonuje  tzw. reballing polegający na przelutowaniu układu BGA.  Na ostateczną decyzję ma wpływ szansa powodzenia i opłacalność ekonomiczna danych działań. W przypadku niektórych układów (np. Nivida) reballingu można dokonać niemal w każdej sytuacji. Zdarzają się jednak producenci (np. AMD), gdzie raballing w przypadku mostków IPG nie daje pożądanych rezultatów. 

Dlatego też serwis laptopów RzeszówSerwis Kompa – przed przyjęciem zlecenia dokonuje bezpłatnej diagnozy i doradza wybór najlepszej oraz najbardziej opłacalnej opcji naprawy. 

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message