Jak poprawnie przygotować komputer do użytku?

By móc w pełni skorzystać ze swojego komputera, musisz poprawnie zainstalować wszystkie potrzebne programy i sterowniki. Jak to zrobić?
jak przygotować komputer

By móc w pełni skorzystać ze swojego komputera, musisz poprawnie zainstalować wszystkie potrzebne programy i sterowniki. Jak to zrobić? Odpowiadamy na to pytanie.

Przygotowanie komputera – co zrobić najpierw?

Przede wszystkim upewnij się że Twój komputer ma wgrany system operacyjny. Najczęściej jest to OS Windows. Produkt firmy Microsoft z popularnym oknem w logo jest stosowany przez około 85 % użytkowników. Jeśli Twój komputer nie ma jeszcze systemu operacyjnego, na początku należy go zainstalować. Następnie zorientuj się czy jest aktywny program antywirusowy. Nie chcesz chyba żeby Twoje urządzenie od razu zostało zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Przygotowanie komputera do użytku – kolejne 3 kroki

Zaktualizuj dane

Nawet jeśli komputer jest nowy, raczej nie został on wyprodukowany w ostatnim miesiącu. Zazwyczaj posiada tak zwany preinstalowany system operacyjny. To gotowiec, który producent robi raz i długo używa jako podstawy. Dlatego warto najpierw przejść ścieżkę: menu Start -> Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia. W usłudze Windows Update poszukajcie aktualizacji. Dobrze jest je zainstalować. Pierwszy z argumentów „za” jest taki, że w przeciwnym razie Windows sam pobierze aktualizacje, jak tylko podłączymy go do Internetu. Będzie działał w tle i może nagle zrestartować Ci komputer. Dlatego lepiej zrobić to samemu, na własnych warunkach. A skoro o tym mowa, to przy okazji warto też przejść do menu: Optymalizacja dostarczania. Można tam ustalić, czy komputer może pobierać pliki aktualizacji z innych komputerów. Ogranicz to tylko do komputerów w lokalnej sieci. Producent, aby odciążyć swoje serwery, wprowadził w nowym Windowsie mechanizm wymiany aktualizacji między komputerami. Owszem, może on przyśpieszyć ich pobieranie, ale oznacza też, że my również będziemy wysyłać pliki do innych. A to nie musi Ci odpowiadać, szczególnie jeśli korzystasz z danych mobilnych.

Zadbaj o swoją prywatność

Skoro już jesteście w Ustawieniach, to warto przejść do opcji Prywatność. Tam również warto przejrzeć całą listę ustawień i określić, co Microsoft ma o nas wiedzieć, a czym nie chcemy się dzielić. Windows 10 domyślnie chce wiedzieć bardzo dużo, dlatego warto przejrzeć całą listę po lewej i dokładnie przeczytać opis każdej opcji. Przy tej okazji warto też spojrzeć na menu Sieć i Internet. Jeśli wasz nowy komputer ma wbudowaną kartę Wi-Fi, to po pierwsze warto odznaczyć łączenie z publicznymi hotspotami, a w dalszej kolejności w opcji Hotspot mobilny, warto też wyłączyć tę opcję i możliwość jej zdalnej aktywacji przy pomocy Bluetooth. W wybranych przypadkach może się to przydać, ale na co dzień lepiej to wyłączyć. Jeśli zaś zdarza się wam korzystać z tetheringu ze swojego smartfona przez WiFi, to warto wyłączyć pobieranie danych w tle (aktualizacji aplikacji i systemu) oraz ustawić limit danych, aby nie przekroczyć pakietu danych. Dla każdej sieci Wi-Fi możecie zrobić to osobno, więc jest to całkiem przydatna opcja.

Spersonalizuj wygląd menu i pulpitu

Jeśli na przykład nie życzysz sobie, by zbombardował Cię nadmiar powiadomień, to na szczęście można je ograniczyć. Ponownie przechodzimy w tym celu do menu Ustawienia -> System, a dalej do zakładki: Powiadomienia i akcje. Na górnym ekranie możemy ustalić, do jakich przycisków szybkiego dostępu mamy mieć wejście z poziomu centrum akcji, a poniżej jakie powiadomienia i kiedy chcemy otrzymywać. Warto także popracować chwilę nad wyglądem menu Start, które powróciło w Windows 10 po chwilowym niebycie w wersji 8. By się tutaj dostać należy przejść do Ustawienia -> Personalizacja, a dalej do zakładki Start. Menu Start jest interaktywne. Jak je uruchomicie to przy pomocy myszki można dodawać i usuwać kafle (prawy przycisk myszy na kaflu), zmieniać ich umiejscowienie, a nawet zmienić rozmiar samego menu. Można też włączyć dodatkowe opcje plików.

Poznaj Serwis kompa

Albo po prostu zrób to u naszych ekspertów, którzy chętnie i poprawnie zainstalują Ci w komputerze wszystko, co potrzebne. Skorzystaj z naszej oferty już dzisiaj!

Share:

More Posts

Naprawa komputera

Jaki wybrać laptop do domu?

Jest taki sprzęt, bez którego obecnie nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego. Niekoniecznie są to odkurzacze czy lodówki. W tym artykule dowiesz się jaki laptop do domu warto wybrać.

jak zainstalować oprogramowanie w laptopie

Jak zainstalować oprogramowanie w laptopie?

Kupiłeś nowy sprzęt komputerowy, ale nie wszystko jeszcze działa? Brakuje także wielu funkcjonalności? Jakie oprogramowanie warto zainstalować w nowym laptopie? Przekonaj się o tym.

jaki wybrać laptop na studia

Jaki wybrać laptop na studia?

Idziesz na studia? Nie obędzie się bez sprzętu do nauki i nie tylko. Czas wolny również jest ważny. Jaki wybrać laptop na studia, by spełniał swoje zadania?

zalanie komputera

Zalanie komputera – co warto zrobić?

„Mleko się rozlało”, a może inny płyn, i to wprost na Twój komputer. Nie warto nad nim płakać. Warto zamiast tego przeczytać nasz artykuł i dowiedzieć się, jak sobie poradzić.

Send Us A Message